Wiadomości
przyjaznyzabrzeg.pl
Zespół Regionalny Zabrzeg na XIV Festivalu Europeo di Musica e Danza Popolare in Cortona e Foiano della Chiana.
W ostatnich dniach lipca dzieci z Zespołu Regionalnego wraz z instruktorami oraz opiekunami i tłumaczami (36 osób) wyjechały na XIV Festival Europeo di Musica e Danza Popolare in Cortona e Foiano della Chiana, który odbywał się w urokliwej Toskanii. Ta inicjatywa mogła zaistnieć dzięki współpracy miast: Czechowic-Dziedzic oraz włoskiej Cortony. Zespół regionalny został zaproszony przez miasto partnerskie Czechowic-Dziedzic na ów festiwal i był gościem grupy "Il Cilindro”.
Po długiej podróży i regeneracji sił nadszedł pierwszy dzień festiwalu - dzieci zatańczyły w małej miejscowości Foiano della Chiana. Wystąpiły tam również zespoły z Włoch - "Il Cilindro" oraz z Kolumbii. Każda grupa prezentowała tańce i pieśni regionalne. Zespół zabrzeski przedstawił wiązankę tańców z terenu Śląska Cieszyńskiego i Beskidu Śląskiego. Drugi dzień festiwalu miał miejsce na największym placu w Cortonie, gdzie zgromadziła się międzynarodowa publiczność. Zaprezentowały się tam zespoły z Polski, Słowacji, Kolumbii oraz włoscy gospodarze.
Występy Zespołu Regionalnego Zabrzeg - jedynego zespołu dziecięcego - były owacyjnie przyjmowane, można nawet powiedzieć, że nasza grupa porywała zgromadzonych widzów do wspólnego śpiewu i tańca - na zakończenie każdego pokazu odbywały się tańce z publicznością, w których wszyscy chętnie brali udział i świetnie się bawili.
Pobyt we Włoszech był czasem intensywnych prób i występów, ale nie zabrakło też zwiedzania Asyża, Cortony oraz wyjść na basen.
Czas spędzony w Cortonie był radosny i nasycony dobrymi wrażeniami. Dziękujemy zespołowi "Il Cilindro", władzom Cortony, Assesore Cortony do spraw kultury - Albano Ricci za gościnne i życzliwe przyjęcie, a wszystkim, którzy pomogli zrealizować ten wyjazd po stronie polskiej za poświęcony czas i często bezinteresowne zaangażowanie.