Misja stowarzyszenia
przyjaznyzabrzeg.pl
Odwołując się do niezmiernie bogatego przykładu aktywności swego patrona, ks. prałata Józefa Londzina, stowarzyszenie „Przyjazny Zabrzeg” dostrzega potrzebę podjęcia całego szeregu działań bardzo bliskich temu, co robił ks. Londzin, choć członkowie zdają sobie sprawę, że sprostanie takiemu wyzwaniu nie będzie łatwe.

Dlatego też wśród pierwszych inicjatyw stowarzyszenia „Przyjazny Zabrzeg” są między innymi te podejmowane z myślą o dzieciach i młodzieży: powołanie ogniska muzycznego, sportowej sekcji judo czy sekcji turystycznej, organizującej rajdy i wycieczki.
Efektem starań o zachowanie dawnych zwyczajów była już w tym roku grupa kolędników, która pojawiła się na zabrzeskich ulicach po raz pierwszy od lat. W planach są różnorodne formy dokumentowania i propagowania regionalnych tradycji, wspieranie zespołów artystycznych i starania o zachowanie tradycyjnego stroju. Powołany w strukturze stowarzyszenia dział kulturalno-historyczny będzie zajmować się publikacjami na temat tego wszystkiego, co ważne w 500-letniej przeszłości Zabrzega i tego, co istotne dla zabrzeżan dziś. Być może uda się jeszcze ocalić ciekawe pamiątki tej przeszłości i przekazać je następcom.
Pokazując je wraz z walorami naszego środowiska: przyrody i krajobrazu, można zainteresować innych i zachęcić do odwiedzania zabrzeskich okolic.

Dla skuteczniejszego pobudzania społeczności lokalnej do otwartego dialogu i dyskusji nad rozwojem miejscowości planowane jest tworzenie miejsc spotkań. Temu służyć będzie także internetowa strona stowarzyszenia: www.przyjaznyzabrzeg.pl. Za pośrednictwem strony stowarzyszenie zaprasza do kontaktu, do dzielenia się pomysłami i włączenia się do wspólnego rozwijania i promocji Zabrzega.